Tabáková „chřipka“

rostlina tabáku Nicotiana benthamiana infikovaná virem tabákové mozaikyRostlina pro prosinec 2009

O prasečí chřipce už slyšel každý. A všichni víme, že nás mohou potkat ještě horší virové nemoci. Pokud vás to uklidní, nejsme v tom sami. Problémy s viry mají i rostliny.

Rostlinných virů znají vědci už tisíce. Některé jsou opravdu nebezpečné a dokážou napáchat velké škody. Šarka například ohrožuje švestky, tedy i výrobu slivovice. Viry trápí také pěstitele brambor, hlavně sadbových. Proto biologové – včetně expertů z ÚEB – tyto původce chorob intenzivně zkoumají. Dnes vám představíme jejich „pokusného králíka“.

Jako univerzální hostitel rostlinných virů slouží vědcům Nicotiana benthamiana, druh tabáku pocházející z Austrálie. Je zajímavý tím, že může onemocnět skoro všemi známými virovými chorobami. Připomíná přítele Járy Cimrmana, který se nakazil dokonce i nadměrnou kučeravostí vlny, přestože ta normálně napadá jen ovce.

Na snímku je rostlina infikovaná virem tabákové mozaiky, který byl v laboratoři upraven tak, aby při ultrafialovém osvětlení zeleně světélkoval. Je dobře vidět, jak nákaza postupuje z infikovaného listu vlevo dole do horních listů, kde vytváří rostlinnou „vyrážku“.

Virus tabákové mozaiky byl vůbec první objevený virus. Biologové ho popsali už koncem 19. století. Ovšem ani po sto letech výzkumu o něm ještě nevíme všechno. Například není úplně jasné, jak se v rostlině šíří a jak bychom mohli jeho šíření zabránit. Rostlinní virologové mají tedy do budoucna o práci postaráno.

Foto Tomáš Moravec, Laboratoř virologie ÚEB
(autor získal za snímek 2. cenu ve fotosoutěži Rostlina s příběhem 2009)

Text Tomáš Moravec a Jan Kolář