Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

21.05.2023 - 21:21

O tom, že se roubují například ovocné stromy na odolnější podnož, jste už asi slyšeli. Jenže roubování nalezlo své uplatnění i u bylin. Například mnohé experimenty nutné pro studium vývoje huseníčku rolního využívaly roubování této modelové rostliny. Květnová rostlina s příběhem také vznikla roubováním…

22.03.2023 - 16:12

Olomoučtí odborníci z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zjistili, proč u některých kříženců trav začne časem dominovat genom jednoho z rodičů.

19.05.2023 - 17:47

V úterý 25. dubna 2023 jsme na našem olomouckém pracovišti otevřeli nové prostory Aplikační laboratoře pro zemědělský výzkum. Kvůli rostoucímu zájmu o služby, které poskytuje, bylo nutné ji rozšířit.

19.03.2023 - 21:16

Jaro už je skoro tady a s ním březnová Rostlina s příběhem. Tentokrát se podíváme na pražský Petřín, kde právě kvetou svými voňavými květy mandloně…

23.04.2023 - 20:55

Koncem dubna kvete svými velikými žlutými květy hlaváček jarní, tedy naše rostlina s příběhem na měsíc duben...

12.03.2023 - 21:19

Také v letošním roce pokračujeme v našich pravidelných sobotních workshopech pro děti. Únorový workshop byl zaměřen na zásobní látky rostlin. Dětem jsme pomocí Lugolova roztoku, který barví škrob, ukázali, jak se mohou různé druhy zeleniny lišit v obsahu škrobu. Škrobová zrna jsme si prohlédli pod mikroskopem a jako bonus si děti vyrobily karnevalovou masku.

11.04.2023 - 13:32

Alternativním sestřihem lze podle jednoho genu vytvořit několik verzí proteinu. Tým vedený vědci z ČR ale zjistil, že u rostlin během evoluce některých genů vznikají shodné verze proteinů několikrát nezávisle na sobě.

03.03.2023 - 18:50

Nahlédněte do rostlinných buněk, kde panuje čilý ruch a neustálý pohyb. Všechno je přitom precizně řízené, aby buňka mohla plnit své funkce – třeba růst správným směrem nebo bojovat proti patogenům.

06.04.2023 - 22:20

Před Velikonoci se v mnoha obchodech prodávají barvy na vajíčka. Můžete je použít na několik jednoduchých pokusů, které jsou nejen zajímavé, ale i hezky pestrobarevné.

10.02.2023 - 20:35

Ten, kdo rád jí saláty, si určitě všiml, že se na nich občas vyskytnou červené nebo černé fleky, anebo jsou listy nějak zahnědlé. Ačkoliv se může zdát, že jde o plísně, často tomu tak být nemusí...

Syndikovat obsah