Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

01.06.2020 - 18:48

Doktor Jan Petrášek byl hostem pořadu Studio 6, který vysílá Česká televize. Mluvil o nejnovějším objevu, na němž se podílel jeho tým, o tom, že geny nejsou všechno, i o radosti z mikroskopování.

13.05.2020 - 18:29

Auxin je jeden z nejvýznamnějších rostlinných hormonů. Mezinárodní tým vědců nyní zkoumal, jak je řízen jeho transport mezi buňkami.

30.05.2020 - 21:28

Obnovujeme rubriku "Rostlina s příběhem". Červnovou rostlinou se stává pivoňka. Podívejme se detailněji na vývoj jejích květů...

13.05.2020 - 18:00

Některé listy zůstávají za deště nápadně suché. Skoro všechna voda po nich hned steče. Jsou totiž SUPERnesmáčivé! Pojďte je s námi hledat a blíž prozkoumat tuhle jejich úžasnou vlastnost.

23.05.2020 - 16:23

Asi není velkým překvapením, že na našem ústavu vypracovává svoji kvalifikační práci řada vysokoškolských studentů, ale některé z našich laboratoří navštěvují dokonce motivovaní středoškolští studenti. Do Laboratoře biologie pylu docházel v době před koronavirovými omezeními Samuel Šiška.

08.05.2020 - 21:40

S dětmi na kroužku jsme chtěli koncem dubna roubovat. Protože byl ale kroužek kvůli stávajícím opatřením pozastaven, rozhodli jsme se o roubování a očkování připravit fotoreportáž a umístit ji na web, aby děti nebyly o téma úplně ochuzeny. Při té příležitosti vzniklo i několik dalších fotek nejen rozkvetlých jabloní...

23.05.2020 - 14:41

Badatelé z Laboratoře biologie pylu nedávno publikovali článek o funkci bílkoviny s názvem βNAC u huseníčku rolního. Článek v časopise International Journal of Molecular Sciences ukazuje, že studovaná bílkovina je potřebná při vývoji květů a plodů…

06.05.2020 - 17:09

Jak vyrobit z tekutého mléka pevný sýr? Prvním krokem je vysrážet z něj bílkoviny a tuky. V našem experimentu zjistíte, že to dokážou i některé rostliny.

22.05.2020 - 19:22

Tradiční inkoust pro psaní perem se vyrábí z duběnek. Ne každý má ovšem to štěstí, že ví o vhodném místě, kde se dají duběnky najít. To ale nevadí – poradíme vám, jak je nahradit jinými surovinami.

29.04.2020 - 19:29

Prozkoumejte vlastnosti rostlinných barviv, která se jmenují karotenoidy. Zároveň si přitom vyrobte paprikového dalmatina – nebo geparda.

Syndikovat obsah