Výzkum hormonů v televizi i v novinách

docentka Eva Zažímalová, ředitelka Ústavu experimentální botaniky AV ČR a vedoucí jeho Laboratoře hormonálních regulací u rostlin29. května 2012: Naši biologové spolupracovali na objevu, který mění představy o působení klíčového rostlinného hormonu. Informace vzbudila zasloužený zájem médií. Dostala se i do hlavního zpravodajství České televize.

Naši vědci z týmu vedeného docentkou Evou Zažímalovou (na snímku) si připsali další úspěch. Společně s českými a zahraničními kolegy našli zcela novou skupinu bílkovin, jež kontrolují množství hormonu auxinu uvnitř buněk.

Auxin je jakýsi „šéf“ rostlinných hormonů – ovlivňuje růst i vývoj rostlin od vzniku zárodku až po kvetení a tvorbu plodů. Výsledky tohoto výzkumu jsou proto vědecky velmi důležité. Dokonce natolik důležité, že je publikoval prestižní odborný časopis Nature. Nové poznatky mohou zároveň najít využití v zemědělství nebo v květinářství.

Význam objevu ocenila i česká média. Zprávy, reportáže a články zveřejnili například ČTK, České noviny, deník MF DNES, časopis Týden a Český rozhlas 3 – Vltava. Reportáž vysílala 6. května 2012 také Česká televize ve svém hlavním zpravodajském pořadu Události (přehrajte si video, nebo si přečtěte článek na webu ČT24).