Z laboratoře do praxe: příběh biostimulantu z ÚEB v časopise Finmag

   

Dvouměsíčník Finmag se na podzim 2023 zaměřil na vztahy mezi výzkumem a podnikáním. Cestu ke komerčnímu využití látky MTU, která stimuluje růst plodin, popsal pro magazín doktor Jaroslav Nisler.

   

Časopis Finmag píše o ekonomických a společenských tématech. Číslo říjen/listopad 2023 mělo jako své hlavní téma vědu a byznys. Několik článků se věnovalo příkladům úspěšné komercializace českých vědeckých objevů.

Jedním z nich byl text Markéty Hronové o sloučenině MTU, kterou vyvinul tým z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci. Autorka vyzpovídala spoluobjevitele této látky Jaroslava Nislera.

Článek původně vyšel pouze v tištěném magazínu, ale od prosince 2023 si jej můžete zdarma přečíst také na webu Finmagu.

   

Patentovaný biostimulant MTU podporuje růst plodin, a navíc u nich zmírňuje škodlivé dopady nepříznivých podmínek, například horka či sucha. Pokusy s aplikací na plodiny vědcům ukázaly, že sloučenina by se mohla uplatnit v zemědělství a být ekonomicky zajímavá. Jak toho však dosáhnout?

„Věděli jsme, že na konferenci o biostimulantech v Miami bude 1500 účastníků. Velké mezinárodní firmy. Stačilo se dobře připravit. Měl jsem jasnou vizi a věděl jsem, jaké výsledky musíme ukázat, abychom firmy zaujali,“ vysvětlil pro Finmag Jaroslav Nisler.

   

MTU mimo jiné posiluje kořenový systém. Vlevo neošetřené rostliny pšenice, uprostřed rostliny po aplikaci běžně používaného růstového regulátoru TDZ, vpravo po ošetření MTU.

   

Licenci na výrobu nakonec koupila společnost Intracrop z Velké Británie. V roce 2022 začala prodávat britským zemědělcům přípravek Status, v němž pro zvýšení účinku zkombinovala MTU s další sloučeninou.

Od roku 2023 je přípravek dostupný také na českém, polském a maďarském trhu. „Vedoucí české pobočky [distribuční firmy] mi říkal, že prodali čtyřikrát víc, než měli v plánu. Pojedu s nimi do Trnavy, protože MTU chtějí začít prodávat i na Slovensku,“ uvádí v článku doktor Nisler.

   

Příběh našeho biostimulantu je důkazem, že i v České republice mohou rostlinní biologové úspěšně převést výsledky svého výzkumu do komerční sféry. MTU pomyslně držíme palce, aby se prosadil také v dalších zemích a přinášel zemědělcům co největší užitek.