Co je u nás nového?

Soutěže pro děti

Epidemiologická situace stále nedovoluje konání akcí pro děti a tak jsme se rozhodli každý měsíc vypsat online soutěž s rostlinnou tématikou. Naše lednová zimní soutěž se zaměřila na poznávaná dřevin podle pupenů. Děti měly za úkol určit 6 dřevin a namalovat nebo vyfotit pupen nějakého dalšího stromu. Vítěze soutěže, kterým byl zaslán rostlinný pokus na doma, jsme vyhlásili v půlce února. Na fotografiích si můžete prohlédnout obrázky od vítězů.

Pěstování pokusných rostlin

V naší další krátké fotoreportáži se můžete podívat, jak na našem ústavu pěstujeme rostliny. Vyžíváme in vitro techniky (=pěstování ve skle), růstové komory, kultivační místnosti a skleníky. Všechny tyto způsoby pěstování  nám zajištují dostatek rostlinného materiálu na pokusy po celý rok.

Jak „chytit“ proteiny?

Připravili jsme pro Vás reportáž z Laboratoře biologie pylu, ve které se dozvíte, jak se detekují proteiny. Jedná se o analytickou techniku zvanou Western blot. Nejprve jsou proteiny rozděleny pomocí elektroforézy podle velikosti, dále jsou přeneseny z gelu na povrch membrány a následně detekovány specifickými protilátkami. Celou reportáží nás provedla Božena Klodová.