„Genová mapa“ ječmene pomůže zemědělcům

Chromozómy ječmene. Snímek Mgr. Miroslava Havránková.9. srpna 2011: Naši vědci si připsali další úspěch. S kolegy z Evropy a Japonska sestavili první podrobnou mapu genů ječmene. Bude velmi užitečná pro biology i pro šlechtitele.

Ječmen je důležitá plodina celosvětově a v České republice zvlášť. Stačí připomenout, že proslulé české pivo se neobejde bez kvalitního sladovnického ječmene.

Mezinárodní tým z pěti zemí teď prozkoumal geny této obilniny. Vědci jich identifikovali přes 30 000. Skoro u 22 000 z nich navíc určili jejich pravděpodobnou polohu na každém ze sedmi chromozómů.

Vznikla tak detailní „genová mapa“. Biologové ji využijí při luštění kompletní genetické informace ječmene. Mapa také usnadní šlechtění nových a lepších odrůd, což zase ocení zemědělci.

Na projektu se významně podílela laboratoř docenta Jaroslava Doležela. Jeho tým působí na olomouckém pracovišti našeho ústavu a zároveň je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě Akademie věd ČR. O výzkumu informovaly také Hospodářské noviny, jejich internetový portál iHNed.cz a Český rozhlas.

Foto: chromozómy ječmene. Snímek Mgr. Miroslava (Havránková) Karafiátová.