Cesta našich jabloní do světa a zpět

   

Zpravodajský web iDNES.cz zaujala jablka Opal. Tato odrůda, která vznikla ve šlechtitelské stanici našeho ústavu, slaví úspěchy po celém světě. Oklikou přes zahraničí teď proniká i na český trh.

   

Součástí Ústavu experimentální botaniky AV ČR je šlechtitelská stanice v severočeských Střížovicích. Specializuje se na jabloně odolné proti dvěma vážným chorobám – strupovitosti a padlí jabloňovému.

Zdejší odborníci už vyšlechtili celou řadu odrůd s různou barvou plodů a dalšími vlastnostmi. Protože jsou tyto jabloně odolné vůči některým chorobám, mohou pěstitelé snížit počet chemických postřiků nebo se bez nich úplně obejít. Stromky z ÚEB se proto uplatňují také v ekologickém zemědělství.

K nejúspěšnějším střížovickým odrůdám patří Opal, který se dnes pěstuje v USA, v Evropě, na Novém Zélandu i jinde. Jak se prosadil ve světě a proč se o něj čeští ovocnáři začali zajímat teprve nedávno? To se dozvíte ve článku z rubriky Hobby na stránkách iDNES.cz.

   

Naši šlechtitelé pod vedením inženýra Radka Černého ale neusínají na vavřínech. Dál usilovně pracují na nových odrůdách odolných jabloní. Doufáme, že se chutné a voňavé výsledky jejich snahy co nejdřív dostanou i na pulty českých obchodů.

   

Zralé plody odrůdy Opal.

   

Jablka Opal v americkém supermarketu.