Genetici pomáhají pěstitelům banánů

Chromozómy jednoho z planých druhů banánovníku (Musa acuminata ssp. microcarpa). Snímek M. Doleželová.23. března 2009: Nepodceňujme banány! Pro nás jsou jen zpestřením jídelníčku, ovšem lidé v mnoha tropických zemích jsou na nich doslova existenčně závislí. Naši vědci zkoumají dědičnou informaci banánovníku, aby zemědělcům pomohli vyřešit jeden velký problém.

Tímto problémem jsou houbová onemocnění. Nákaza totiž může rychle zdecimovat celou plantáž. Zvlášť ohroženi jsou chudší farmáři, kteří nemají peníze na drahé chemické postřiky rostlin. Situaci by vyřešily odrůdy odolné proti chorobám. Jenže šlechtit banánovníky je obtížné, protože se nerozmnožují semeny.

Novou nadějí pro šlechtitele je teď podrobná analýza genetické informace banánovníku. Pracují na ní také biologové z týmu docenta Doležela v Olomouci, kteří se účastní velkého mezinárodního projektu. Podrobnosti se dozvíte v databázi zajímavých projektů Akademie věd ČR. Další informace o banánech a jejich pěstování najdete ve fotogalerii.

Foto: Chromozómy jednoho z planých druhů banánovníku (Musa acuminata ssp. microcarpa). Snímek M. Doleželová.