Hvězda světové vědy navštíví ÚEB

Profesor Dirk Inzé. Zdroj VIB Department of Plant Systems Biology, University of Ghent. (GNU Free Documentation License)3. července 2009: Ve čtvrtek 9. 7. bude na našem pracovišti v Praze-Lysolajích přednášet profesor Dirk Inzé, jeden z nejlepších světových biologů. Zabývá se hlavně takzvanou systémovou biologií. Tento mladý obor přinesl do výzkumu úplně nový styl práce.

Dirk Inzé působí na univerzitě v belgickém Gentu. Zkoumá hlavně regulaci buněčného dělení a odpovědi rostlin na stresy, jako jsou chlad nebo sucho. Jeho odborné publikace jsou ostatními vědci citovány tak často, že profesor Inzé patří od roku 2003 mezi deset nejvíce citovaných biologů světa. Udržet se tolik let v „Top 10“ pomyslné výzkumné hitparády je obdivuhodný výkon.

Co je vlastně systémová biologie, které se náš host věnuje? Představme si buňku nebo organizmus jako město. Město prosperuje díky tomu, že každý v něm dělá svou práci – někdo řídí tramvaj, jiný třeba vede hotel. V éře molekulární biologie zatím vědci zkoumali organizmy obvykle tak, že si vybrali jednoho či několik „obyvatel“ (bílkovin, genů nebo podobně) a podrobně analyzovali jejich funkce.

Pečlivá studie o instalatérech, sekretářkách, případně radních jistě může o životě města leccos prozradit. Systémová biologie ovšem tvrdí, že je mnohem lepší sledovat úplně všechny, kdo ve městě bydlí. Vědci vyznávající tento přístup studují tisíce bílkovin či genů současně, zjišťují, jak se vzájemně ovlivňují a jak reagují na změny prostředí. Ke zpracování výsledků pak používají pokročilé matematické metody včetně počítačových modelů.

Odborníky srdečně zveme na přednášku profesora Inzého. Koná se 9. července od 9:30 v čítárně Ústavu experimentální botaniky (Rozvojová 263, Praha 6 – Lysolaje). Tématem je kontrola velikosti orgánů u huseníčku.

Foto: Dirk Inzé. Zdroj VIB Department of Plant Systems Biology, University of Ghent. (GNU Free Documentation License)