Jaroslav Doležel hostem Fokusu Václava Moravce

   

Jak nám může věda pomoci adaptovat se na probíhající změny klimatu nebo zmírnit jejich intenzitu? Odpovědi hledal v listopadu 2023 televizní Fokus Václava Moravce v dílu nazvaném Klimatická naděje.

   

Fokus Václava Moravce je publicistický pořad České televize zaměřený na důležitá společenská témata. Odborníci v něm diskutují s moderátorem a odpovídají na dotazy středoškolských studentů ve studiu.

   

Díl vysílaný 14. listopadu 2023 na ČT24 se věnoval tomu, jak může věda přispět k řešení problémů způsobených klimatickými změnami.

Jedním z pozvaných hostů byl profesor Jaroslav Doležel z našeho olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin. Mluvil hlavně o šlechtění nových odrůd plodin s lepší odolností proti horku, suchu či chorobám.

Součástí pořadu byla také předtočená reportáž z našeho genomického centra, v níž doktor Aleš Pečinka seznámil diváky s úspěšným výzkumem dědičné informace ječmene.

   

Pořad si můžete přehrát v iVysílání, videoarchívu České televize:

Celý díl Klimatická naděje

Reportáž o výzkumu ječmene s Alešem Pečinkou

Blok Nové jídlo s Jaroslavem Doleželem a s Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

   

Profesor Jaroslav Doležel je světovým odborníkem na analýzu kompletní dědičné informace (genomu) rostlin. Foto: Ústav experimentální botaniky AV ČR.