Lukáš Maryška zvítězil v národním finále FameLab 2019

   

Skvělý úspěch se podařil Lukáši Maryškovi z naší Laboratoře patofyziologie rostlin. Stal se národním vítězem soutěže FameLab a reprezentoval pak českou vědu i na celosvětové přehlídce v Anglii.

   

Inženýr Lukáš Maryška studuje Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a na své doktorské dizertaci pracuje v Laboratoři patofyziologie rostlin našeho ústavu. Zkoumá způsoby, jakými se zemědělské plodiny dokážou bránit proti původcům chorob.

Letos se Lukáš rozhodl zpopularizovat svůj výzkum způsobem, který není úplně běžný, ale v Česku má už skoro desetiletou tradici – přihlásil se do FameLabu. To je soutěž, v níž musí vědci během tříminutového vystoupení na pódiu srozumitelně a zábavně vysvětlit publiku, na čem pracují.

   

Lukáš se během svého vystoupení převtělil do řepky – proto měl také paruku v barvě květů této plodiny :-) Foto: © Tomáš Belloň.

   

Lukáš Maryška mluvil ve svých třech minutách o „sebeobraně“ řepky proti chorobám. „Když rostliny rozpoznají nebezpečí, tak se dokážou velmi účinně bránit. Cílem bylo seznámit obecenstvo s tím, že ochrana plodin nemusí být pouze formou pesticidů,“ upřesňuje.

   

Lukáš postoupil z oblastního kola do národního finále, které proběhlo 12. května 2019 v pražském Studiu Ypsilon. Ve finále zvítězil, a navíc získal i Cenu diváků!

„Dojmy z FameLabu? Jelikož jsem šel poslední, neměl jsem vůbec čas si užít ostatní. Ale co jsem viděl na televizi v zákulisí, tak všichni měli svá vystoupení strašně super a dost propracovaná,“ říká o klání v Ypsilonce.

   

Soutěžící z českého národního finále, Lukáš Maryška první zleva. Foto: © Tomáš Belloň.

   

Začátkem června 2019 pak Lukáš Maryška odcestoval do anglického Cheltenhamu, kde v celosvětové přehlídce změřil síly s dalšími třemi desítkami národních vítězů. Zde už sice další ocenění nevybojoval, ale důležité je, že dobře reprezentoval českou vědu.

   

Lukášovi tedy gratulujeme k vynikajícímu úspěchu v letošním ročníku FameLabu. A děkujeme za skvělou propagaci rostlinné biologie i Ústavu experimentální botaniky AV ČR!

   

Lukáš byl v národním finále nejlepší nejen podle hodnocení odborné poroty, ale také podle názoru publika. Cenu diváků mu zde předává Pavel Velev, prezident Nadace Tomáše Bati, která toto ocenění sponzorovala. Foto: © Tomáš Belloň.