Není tráva jako tráva

festulolium30. dubna 2009: Na fotbalové hřiště potřebujete trávu s jinými vlastnostmi než třeba na pastvinu. Proto šlechtitelé vytvářejí odrůdy šité na míru požadavkům různých zákazníků. Šlechtění mohou usnadnit moderní metody analýzy dědičné informace, jak se dozvěděli posluchači Českého rozhlasu Leonardo od našich vědců.

Olomoucká Laboratoř molekulární cytogenetiky a cytometrie zkoumá genetickou informaci rostlin – podílí se na jejím „luštění“, studuje její uspořádání na chromozómech v buněčném jádře a podobně. Výzkum se dostává z laboratoří i do praxe. Dobrý příklad je spolupráce týmu se šlechtiteli z Hladkých Životic na severu Moravy.

Ti se věnují mimo jiné travám zvaným festulolium, což jsou kříženci jílku a kostřavy. Pro šlechtění je důležité vědět, jakou část dědičné informace získali kříženci od každého z rodičovských druhů. Naše laboratoř vyvinula metodu, která to umožňuje rychle zjistit. O tomto a dalších projektech mluvili docent Jaroslav Doležel a doktor David Kopecký v rozhlasovém pořadu Natura.

Foto: Festulolium vzniklé křížením kostřavy rákosovité a jílku mnohokvětého. Snímek David Kopecký.