Profesor Doležel hostem Fokusu Václava Moravce

   

Fokus Václava Moravce, renomovaný diskusní pořad České televize, se 14. ledna 2020 věnoval tématu chudoby a bohatství. Vystupoval v něm i genetik Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.

   

Profesor Jaroslav Doležel je v našem ústavu vedoucím Centra strukturní a funkční genomiky rostlin, které je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Se svým týmem se podílel na rozluštění dědičné informace několika důležitých plodin, například pšenice, ječmene nebo hrachu. V roce 2018 získal prestižní Národní cenu vlády Česká hlava.

   

Lednový díl Fokusu Václava Moravce měl název Chudá bohatá planeta. Moderátor diskutoval s hosty pořadu o chudobě a bohatství nejen lidské společnosti, ale v širším smyslu i celé Země.

   

Profesor Doležel a polární ekoložka Marie Šabacká mluvili hlavně o přírodním bohatství. To dnes postupně mizí vinou změn klimatu a jiných zásahů člověka. Zároveň však sílí snaha ho ochránit. Rostlinné druhy, případně odrůdy zemědělských plodin lze například uchovávat v genových bankách.

Detailní znalost genetické informace rostlin může navíc ovlivnit i naše materiální bohatství. Usnadní totiž šlechtění nových odrůd plodin, které zajistí dostatek potravin v náročné době klimatických změn a rostoucí světové populace.

   

Pořad si můžete přehrát v archivu České televize buď celý, nebo po částech:

celý díl Chudá bohatá planeta

první vstup s Jaroslavem Doleželem a Marií Šabackou

druhý vstup s J. Doleželem a M. Šabackou

třetí vstup s J. Doleželem a M. Šabackou

upoutávka na pořad s J. Doleželem: Jaké druhy rostlin máme uchovávat?

   

Ilustrační foto: Profesor Doležel ve skleníku našeho olomouckého Centra strukturní a funkční genomiky rostlin.