S Tomášem Moravcem o GMO plodinách

   

Rozhlasový Magazín Leonardo se 25. dubna 2018 věnoval geneticky upraveným plodinám. Doktor Moravec mluvil v pořadu o současné situaci kolem GMO rostlin i o vyhlídkách do budoucna.

   

Magazín Leonardo je pořad Českého rozhlasu Plus o aktuálním dění ve vědě. Vysílá se každý všední den a všímá si témat z nejrůznějších oborů. Koncem dubna 2018 byl jeho hostem doktor Tomáš Moravec z našeho ústavu.

V obsáhlém rozhovoru probral s redaktorem magazínu pěstování geneticky modifikovaných rostlin u nás a ve světě, vztah veřejnosti k nim nebo nové možnosti přesně cílených úprav DNA, které se rozvíjejí v posledních letech.

A jaká je perspektiva GMO plodin? Podle doktora Moravce mohou výrazně pomoci při řešení naléhavých problémů, s nimiž se potýká světové zemědělství. Jde třeba o klimatické změny, sucho, choroby nebo škůdce.

   

Víc se dozvíte ve článku na webu Českého rozhlasu. V něm si také můžete přehrát příslušný díl Magazínu Leonardo. Rozhovor s naším odborníkem začíná v čase 14:14 záznamu.

   

Doktor Moravec v kultivační místnosti s pokusnými rostlinami. Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.