Týden Akademie věd ČR na Ústavu experimentální botaniky

Minulý týden proběhl Týden akademie věd ČR, kdy probíhaly na ústavech Akademie věd Dny otevřených dveří, přednášky, workshopy a další akce pro veřejnost. Náš ústav se také zapojil, a to s akcemi v pražských Lysolajích a v Olomouci. 


Ve středu 2. listopadu byly tradiční Dny otevřených dveří, které se v lysolajských budovách konaly formou interaktivního veletrhu. Mohli jste si vyzkoušet izolovat DNA, infiltrovat listy tabáku, izolovat rostlinná barviva, ochutnat odrůdy jablek šlechtěných na našem ústavu nebo se podívat pod lupu na různé rostlinné struktury. Mimo to byly k vidění špičkové konfokální mikroskopy a hmotnostní spektrometr. Akce se zúčastnilo 316 žáků a studentů a také 95 individuálních zájemců. Čtvrteční Dny otevřených dveří pro vážné zájemce navštívilo 47 návštěvníků. V Olomouci pak bylo otevřeno od úterý do čtvrtka, zájemci si mohli prohlédnout banánovníky a dozvědět se, jak se čte genetická informace.

   

Infiltrace listů řepky.

Zkoumáme také různé rostlinné patogeny.

Byla možnost ochutnávky odrůdy jablek šlechtěných na našem ústavu.

Za odměnu dostali naši návštěvníci zmrzlinu vyrobenou pomocí tekutého dusíku.


Dále jsme pořádali v pražských Lysolajích doprovodné akce. V pátek 4. listopadu večer jste se mohli vypravit na Botanickou stezku. Navzdory silnému dešti dorazilo 53 odvážlivců, kteří hledali otázky týkající se podzimních plodů. Konečně v sobotu 5. listopadu byly na programu dva workshopy. Dopolední byl určen pro rodiče s dětmi, zatímco odpoledne bylo vyhrazeno pro dospělé zájemce o zahradničení in vitro. Celkem na workshopy dorazilo dopoledne 40 rodičů s dětmi a odpoledne 16 dospělých zájemců, takže byla kapacita zcela naplněna.

   

Kvůli hustému dešti byly holínky vhodnou výbavou na Botanickou stezku.

Úspěšní účastníci Botanické stezky dostali ceny.

Dospělí si na workshopu vyzkoušeli práci ve sterilním prostředí.

Výzkumné rostliny pěstujeme na agarovém živném médiu.

Během týdne vznikly následující mediální výstupy, které zmiňovaly náš Ústav:

Český rozhlas Plus – 31. října hovořil Jan Fíla v reportáži o podzimním zbarvování listů (čas 6:28) a také zval na Dny otevřených dveří v Ústavu experimentální botaniky (čas 8:05).

TV Nova – 2. listopadu ve Snídani byly 2 živé vstupy z našeho ústavu. První byl z laboratoře a pojednával celkově o Týdnu vědy, zatímco druhý vstup byl už přímo od našich otevřených stánků.

ČT :D – 3. listopadu ve Zprávičkách byla reportáž z našich Dnů otevřených dveří pro širokou veřejnost (od začátku).

ČT24 – 6. listopadu byl v pořadu Věda 24 zmíněn náš ústav v reportáži o Týdnu Akademie věd (čas 7:40). 

  

Ze zákulisí natáčení reportáže České televize.

Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň během Týdne Akademie věd ČR a budeme se těšit někdy příště na viděnou.

   

Děkujeme za Vaše milé vzkazy v naší návštěvní knize. Zde je namátkou jeden z nich.