Oslavili jsme 60 let ústavu

   

Ústav experimentální botaniky AV ČR vznikl k 1. lednu 1962. Svět rostlin tedy poznáváme už šedesát let. „Kulaté narozeniny“ jsme společně oslavili 14. června 2022.

   

Správně bychom vlastně měli slavit 1. ledna, ale tradičně si výročí založení ústavu připomínáme až koncem jara, kdy je přece jen hezčí počasí, takže můžeme celou akci pojmout jako zahradní slavnost.

   

Oslavy zahájil doktor Jan Martinec, který je od června 2022 naším novým ředitelem. Nejdříve byla na programu přednáška Jana Koláře, spoluautora knihy Experimentální botanika ve vzpomínkách vědců, o některých zajímavých událostech z historie ústavu.

Pak už následovalo venkovní posezení současných a bývalých zaměstnanců i hostů ze spřátelených institucí. Nálada byla vynikající a přálo nám i počasí.

   

Jak trefně poznamenala jedna z našich kolegyň, Ústav experimentální botaniky nejsou jen budovy, přístroje a výzkumné projekty, ale také místo, kde se lidé cítí dobře, kde mají přátele a kam se rádi vracejí.

Do budoucna tedy ústavu přejeme nejen mnoho dalších špičkových vědců a nových objevů, ale i to, aby v něm nadále vládla ona přátelská atmosféra.

   

Foto: Markéta Fílová