Prudký jed svědčí mladým smrčkům

zárodky smrku z buněčné kultury ošetřené jedem latrunkulinem B29. června 2010: Zdá se vám titulek absurdní? To je v pořádku. Nejzajímavější objevy často překvapí i samotné vědce. Silný jed z mořské houby opravdu zlepšuje vývoj zárodků smrku. Jak je to možné?

V přírodě se rostlinné zárodky vyvíjejí z vajíčka v semeni. Biologové je však umí vypěstovat i v laboratoři z buněčné kultury. Takto se už množí některé dřeviny, třeba vánoční stromky. Více se o „stromech ze zkumavky“ dozvíte zde.

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a z našeho ústavu zkoumají vývoj zárodků smrku ztepilého v buněčné kultuře. Nyní studovali, jaký vliv na něj má latrunkulin B, což je velmi účinný jed.

Čeští badatelé ho však použili v mimořádně nízkých koncentracích (odpovídají asi jedné polévkové lžíci rozpuštěné v padesátimetrovém bazénu). Zjistili, že v takto malých dávkách je latrunkulin B „vybíravý“. Zabíjí jen zárodky, které se vyvíjejí opožděně. Pokročilejší přežijí, a dokonce lépe rostou.

Biologové tak objevili úplně nový způsob, jak vylepšit množení jehličnanů v laboratorních podmínkách. A věří, že jejich poznatky časem využijí i komerční pěstitelé dřevin.

Podrobnosti si přečtěte v tiskové zprávě.

Foto: Zárodky smrku v buněčné kultuře ošetřené latrunkulinem B. Ve srovnání s neošetřeným vzorkem je zárodků méně, jsou ale kvalitnější. Další fotografie najdete v tiskové zprávě. Snímek Zuzana Vondráková.