Rostliny: nejlepší úklidová četa?

Mokřadní rostliny použité k čištění vody obsahující uran a radium. Snímek Petr Soudek.31. května 2009: U nás i ve světě zkoušejí vědci zapojit rostliny do odstraňování škod na životním prostředí. O takzvaných fytoremediacích (doslova ozdravování pomocí rostlin) mluvil na vlnách Českého rozhlasu doktor Petr Soudek.

Některé rostliny (například konopí) fungují jako účinné vysavače znečišťujících látek. Přijímají škodliviny z půdy i z vody a obvykle je buď hromadí ve svém těle, nebo je přeměňují na nejedovaté sloučeniny. Navíc pracují zdarma, na rozdíl od zaměstnanců firem specializovaných na likvidaci ekologických zátěží.

Proč tedy nevyužít rostliny k čištění ploch zamořených těžkými kovy, radioaktivním odpadem po těžbě uranu nebo jedy z chemických továren? Zdá se to být náramně jednoduché – stačí zasít a počkat. Jenže mezi chytrým nápadem a jeho použitím v praxi jsou pokaždé léta pečlivého výzkumu a hledání nejlepších technických řešení. Pracuje na nich i doktor Petr Soudek z naší Laboratoře rostlinných biotechnologií.

Se současností a budoucností fytoremediací, s jejich klady i nevýhodami seznámil dnes posluchače Planetária, vědeckého magazínu Českého rozhlasu. Rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu.

Foto: Mokřadní rostliny použité k čištění vody obsahující uran a radium. Snímek Petr Soudek.