Šlechtitelé jabloně přivítali prezidenta evropského odrůdového úřadu

   

Šlechtitelskou stanici našeho ústavu navštívil 30. listopadu 2022 prezident Odrůdového úřadu Společenství spolu s dalšími hosty. Tento úřad chrání duševní vlastnictví šlechtitelů na celém území EU.

   

Vyšlechtit novou odrůdu zemědělské plodiny nebo okrasné rostliny není vůbec snadné. Obvykle to vyžaduje nejen mnoho práce, ale také značné finanční náklady. K ochraně těchto investic slouží takzvaná odrůdová práva. Udělují je specializované úřady po důkladném otestování vlastností přihlašované odrůdy.

Množit a prodávat rostliny dané odrůdy pak mohou pouze společnosti, které s držitelem práv uzavřou licenční smlouvu. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že odrůdová práva jsou určitou obdobou patentů, jakkoliv se oba způsoby ochrany duševního vlastnictví v právních podrobnostech liší.

   

V Evropské unii fungují souběžně dva systémy. Národní odrůdová práva platí pouze na území příslušného členského státu. V České republice je uděluje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Odrůdová práva Společenství platí jednotně v celé unii a jsou v kompetenci Odrůdového úřadu Společenství (CPVO) se sídlem ve Francii.

   

Pracovníci naší šlechtitelské stanice a jejich hosté v sadu

   

Prezident CPVO pan Francesco Mattina přijel do ČR na pracovní pobyt spojený s českým předsednictvím v Radě Evropské unie. ÚKZÚZ pro něj při této příležitosti zorganizoval na přelomu listopadu a prosince 2022 čtyřdenní program, v jehož rámci se prezident CPVO seznámil s pracovišti tohoto ústavu i s prací vybraných šlechtitelských a osivářských firem. Setkal se rovněž se studenty Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.

Během své cesty navštívil Francesco Mattina – spolu se zástupci ÚKZÚZ a Ministerstva zemědělství ČR – také stanici našeho ústavu ve Střížovicích nedaleko Turnova. Podrobně se zde seznámil se světově úspěšným šlechtitelským programem zaměřeným na odolnost jabloně proti některým vážným chorobám.

   

„Naše nové odrůdy jabloně se vyznačují nejen přirozenou odolností vůči širší škále nejvýznamnějších chorob, ale i výbornou kvalitou plodů, což je předurčuje k pěstování v intenzivních výsadbách s minimalizací chemických ošetření. Spotřebitelům takové plody přinášejí kromě chuťového zážitku také nižší riziko konzumace chemických reziduí z postřiků aplikovaných během pěstování.“

„Dalším, neméně důležitým argumentem, proč zvolit odrůdy jabloně rezistentní k chorobám, je snížení zátěže životního prostředí. Práce našeho šlechtitelského týmu je tak plně v souladu se současnými environmentálními přístupy v Evropské unii pro dosažení udržitelné, ekologicky příznivé produkce zdravých potravin a zvýšení kvality života,“ říká vedoucí střížovické stanice Radek Černý.

   

Pracovník šlechtitelské stanice Dimitrij Tyč (vlevo) prezentuje střížovické odrůdy jabloně. Zcela vpravo je prezident CPVO Francesco Mattina.

   

Ve Střížovicích již vznikla řada komerčně úspěšných odrůd. Stanice aktivně spolupracuje s českým ÚKZÚZ i evropským CPVO při získávání odrůdových práv. Díky nim pak může ústav poskytovat obchodním partnerům z celého světa licence na množení a prodej stromků. Příjmy z těchto licencí přinášejí nezanedbatelné částky do ústavního rozpočtu.

„Jde o skvělý příklad ukazující důležitost partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem, kdy veřejná výzkumná instituce šlechtí odrůdy, jež mají velkou tržní hodnotu, prodávají se globálně a generují vysokou návratnost investic i prostředky pro další financování výzkumu a vývoje,“ uvádí CPVO na svém oficiálním LinkedIn profilu.

   

Degustace jablek během návštěvy. Všechny snímky Zdeněk Mikula.