Švýcarští odborníci navštívili šlechtitele jabloně z ÚEB

   

Tým naší šlechtitelské stanice zorganizoval koncem srpna 2018 návštěvu švýcarských specialistů z různých odvětví ovocnářství. Akce měla za cíl podpořit obchodní kontakty a propagovat nové odrůdy jabloně vytvořené v ÚEB.

   

Už přes 50 let šlechtí naši odborníci odrůdy jabloně, které jsou odolné vůči strupovitosti a padlí jabloňovému – dvěma nejvážnějším houbovým chorobám této ovocné dřeviny.

Odolné jabloně není nutné proti těmto patogenům chemicky ošetřovat, nebo lze počet postřiků výrazně omezit. Výsledkem jsou úspory nákladů pro pěstitele a menší zátěž pro životní prostředí. Tyto odrůdy jsou navíc vhodné i pro ekologické ovocnářství.

   

Jabloní vyšlechtěných v Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB) se ročně na celém světě prodá přes 1,3 milionu stromků. Za tímto číslem se skrývá ohromné množství práce.

Základem je vytvořit kvalitní odrůdu – nejen odolnou vůči chorobám, ale také s chutnými, dobře skladovatelnými plody i s vhodnými růstovými vlastnostmi. Odrůdu je pak potřeba intenzivně propagovat za účelem podpory prodeje, aby se prosadila v tvrdé konkurenci na globálním trhu.

   

Švýcarští hosté v sadu naší šlechtitelské stanice v severočeských Střížovicích. Třetí zleva je vedoucí stanice inženýr Černý.

   

Naši šlechtitelé, především vedoucí jejich týmu inženýr Radek Černý, proto neúnavně jednají s obchodními partnery a seznamují je se svými novými odrůdami. To byl i hlavní účel exkurze, kterou ústav hostil 23. – 25. srpna 2018.

Akce se účastnilo 17 odborníků ze Švýcarska. Byli mezi nimi zástupci ovocnářských školek, pěstitelé ovoce, představitelé výzkumu, obchodu, kontrolního a zkušebního úřadu, nadačního střediska pro zachování genetických zdrojů i zahrádkářského svazu.

   

Za všechny jmenujme alespoň Ericha Dickenmanna a Pavla Beco – společníky firmy Robustplant, která je ve Švýcarsku oficiálním licenčním partnerem ÚEB pro rozmnožování a prodej stromků našich odrůd.

Pan Dickenmann zároveň vlastní největší švýcarskou ovocnou školku Erich Dickenmann AG. O dobrých vztazích navázaných během více než 25leté spolupráce s našimi šlechtiteli svědčí i to, že po své manželce pojmenoval odrůdu ÚEB Mira a po dceři odrůdu Lucy.

   

Ukázka plodů z letošní sklizně – jablka letní odrůdy Allegro vyšlechtěné našimi odborníky.

   

Hosté nejdříve přijeli na pražské pracoviště ÚEB, kde je ředitel doktor Martin Vágner seznámil s činností ústavu. Inženýr Roman Chaloupka, tajemník Ovocnářské unie ČR, pak představil české ovocnářství a inženýr Radek Černý šlechtitelský program jabloně v ÚEB. Inženýr Pavel Voráček nakonec hostům prezentoval firmu Fytos, která prodává stromky našich odrůd v České republice.

Z Prahy se účastníci exkurze přesunuli do Střížovic u Turnova, kde se nachází naše Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám. Její vedoucí inženýr Černý ukázal švýcarským partnerům skleník, sklady a další budovy stanice, jež loni prošla výraznou modernizací.

V přilehlém sadu si pak návštěvníci osobně prohlédli výsledky práce našich šlechtitelů. Nechyběla ani degustace plodů letních odrůd vyšlechtěných v ÚEB.

   

Večer a v následujících dnech navštívili hosté další šlechtitele na Turnovsku a také firmu Šampima z Rovenska pod Troskami, která se může pochlubit moderními výsadbami jabloně, třídičkou ovoce a novými sklady s kontrolovanou atmosférou.

Součástí programu byla rovněž prohlídka hruboskalského skalního města, zámku Sychrov, pivovaru Svijany nebo pražských památek.

   

Věříme, že si švýcarští ovocnáři odvezli z České republiky užitečné informace i hezké vzpomínky. A našim šlechtitelům přejeme, ať se jejich nové odrůdy ve Švýcarsku dobře uplatní.

   

Odborníci z ÚEB se věnují také šlechtění odrůd se sloupcovitým růstem. Jednou z nich je Rumba na tomto snímku.