Jablka z ÚEB získala prvních šest příček v odborné degustaci. Zvítězil Sirius

   

Odrůdy jabloně vyšlechtěné v našem ústavu triumfovaly v pravidelném degustačním hodnocení, které v prosinci 2023 pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

   

Součástí našeho ústavu je Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám. Odborníci zde šlechtí odrůdy jabloně odolné vůči některým vážným chorobám – především strupovitosti a padlí jabloňovému, v poslední době také bakteriální spále růžovitých, způsobující závažné hospodářské škody v mnohých pěstitelsky významných oblastech světa.

Rezistence je podstatnou konkurenční výhodou našich odrůd. Umožňuje totiž pěstitelům výrazně zredukovat počet postřiků pesticidy v sadech, což šetří peníze i životní prostředí a umožňuje produkci zdravého ovoce. Vybrané odrůdy jabloně z ÚEB je případně možné pěstovat i zcela bez chemického ošetřování, tedy v souladu s podmínkami ekologického zemědělství.

   

Aby se však odrůda prosadila na náročném světovém trhu, musí mít kromě odolnosti k chorobám i další vlastnosti, díky nimž bude atraktivní jak pro pěstitele, tak pro spotřebitele. Pěstitele zajímá například skladovatelnost plodů, růstové vlastnosti stromů nebo jejich plodnost, která by měla být vysoká a také vyrovnaná, bez střídavé obroční plodnosti, odborně nazývané alternace.

Spotřebitelé pochopitelně požadují, aby jablka hezky vypadala a poskytla jim co nejlepší chuťový zážitek. Tyto smyslové vlastnosti plodů hodnotí ovocnáři na pravidelných degustacích (ochutnávkách), odborně nazývaných organoleptická hodnocení.

   

Odrůdy ze šlechtitelské stanice Ústavu experimentální botaniky AV ČR, které se umístily na prvních třech místech. Shora dolů Sirius, Admiral a Lucy.

   

V České republice patří k prestižním hodnocením jablek prosincová degustace, kterou již od roku 1958 pořádá v moravských Lysicích Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). V roce 2023 se konala 13. prosince a degustátoři v ní posuzovali 40 odrůd.

Hodnotil se vzhled plodů, vůně, vlastnosti slupky, konzistence a šťavnatost dužniny, chuť a kyselost. Výsledky degustace nás velice potěšily. Odrůdy vyšlechtěné našimi odborníky zcela ovládly horní příčky žebříčku – obsadily první až šesté místo!

Vítězem se stal Sirius, který bodoval hlavně šťavnatostí, konzistencí dužniny a celkovou chutí. Pomyslné stříbro a bronz získali Admiral a Lucy, čtvrtý skončil Orion. Na pátou až šestou pozici se probojovaly dvě nové odrůdy: UEB 6581, uplatňovaná pod obchodní značkou Dolce vita®, a UEB 47021, která bude uplatňována pod obchodní značkou, o jejímž názvu bude rozhodnuto v roce 2024.

   

Odrůdy z našeho ústavu slaví úspěchy na degustacích pravidelně, ovšem tentokrát opravdu dominovaly. Svým šlechtitelům tak jistě připravily krásný dárek k Vánocům.

„Výsledku si upřímně považujeme, neboť v organoleptickém hodnocení pořádaném ÚKZÚZ jsou v naprosté většině degustovány a srovnávány vzorky jablek vypěstované a následně skladované ve Zkušební stanici Lysice. Tím je zajištěna maximální nezávislost a objektivita hodnocení. Doplnil bych, že v Lysicích probíhá zkoušení nových odrůd jabloně pro udělení ochranných práv podmíněných zjištěním odlišnosti, uniformity a stálosti příslušné nové odrůdy,“ říká vedoucí šlechtitelské stanice ÚEB doktor Radek Černý.

   

Ovocnáři během degustace v Lysicích 13. prosince 2023. Foto Jan Zima, ÚEB AV ČR